BOSPOR 1992

Mezi Evropou a Asií leží magická úžina. Před 6-7 tis.lety se tu od sebe odtrhla Malá Asie a jihovýchodní Evropa. Od té doby tu neustále putovali všechny důležité civilizační vlivy, také vznikali báje a mýty.Héra,manželka nejviššího řeckého boha Dia, se chtěla pomstít Io, milence záletného chotě. Héra nevěru potrestala. Kouzelnými čarami. Když Io plavala přes mořskou úžinu za svým božským vyvoleným, přeměnila Héra vnadnou ženu - v krávu. Od té doby se říkalo Boosporos - Kravský brod. Je dlouhý 31,7 kilometrů, široký 660 metrů a hluboký 33-105 metrů.

Od revoluce nosil Augustin Andrle myšlenku : zavést své plavce na rozhraní dvou kontinentů, vystartovat z azijské strany mořského průlivu,proplout celou užší partií úžiny a přirazit k evropskému břehu nedaleko rozpoznatelného severovýchodního okraje Istmbulu. Po půl roce korespondování se podařilo.Do Prahy přichází na plavecký svaz informace z Turecka, která prozrazuje ,že Andrlovu ideu plaveckého závodu Bosporem si Turci rádi přivlastnili.A tím začala spolupráce s Národním olimpijským výborem a Tureckou plaveckou federací.

Přeplavby se zůčastnili plavci v Vysokého mýta. Augustin Andrle 2.misto za veterány, Richard Andrle, Jan Lipavský 2.místo za juniory, Broňa Paďourová 2.místo a Jana Zavadilová 3.místo mezi juniorkami

Z překonávání Bosporu se stává každoroční tradice. Iniciátoři a první mezinárodní účastníci -Andrlovi svěřenci z Vysokého Mýta budou zváni každý další ročník..

Startuje se z paty druhého mostu na asijské straně a končí u další pary na evropské straně.Vzdálenost je 6.5 km, teplota vody přibližně 20°C.Je přijata všechna nezbytná bezpečnostní opatření. Bospor je uzavřen pro veškerou námořní dopravu.

Výsledky: